Z ostatniej chwili

Wypadanie włosów a niedobór ferrytyny

2019-08-07 11:22:01 informacje
img

Wiele osób borykających się z nadmiernym wypadaniem włosów, zanim zdecyduje się na pomoc specjalisty, próbuje sobie poradzić we własnym zakresie. Kupując reklamowane szampony, suplementy i czekając na obiecane rezultaty. Niestety, problem nadmiernie wypadających włosów to często sygnał rozregulowanego organizmu. Dlatego, aby poznać przyczynę problemów z włosami, na początek należy wykonać podstawowe badania krwi, weryfikując poziom ferrytyny, jak również zwrócić uwagę na odżywianie i styl życia.

Ferrytna, potocznie nazywana „magazynem żelaza” odgrywa kluczową rolę we wzroście włosa, gdyż wpływa na podziały komórkowe w mieszku włosowym, odpowiada za grubość włosa, a także wpływa na kondycję łodygi. Dlatego warto, aby osoby borykające się z problemem wypadania włosów na początek wykonały podstawowe badania: morfologię krwi, poziom witamin, poziom żelaza, poziom hormonów tarczycy, do których należy badanie TSH, ft3, ft4, Anty TPO, Anty Tg oraz najważniejsze –  poziom ferrytyny.

- Ferrytyna w większości jest przechowywana w wątrobie, ale również w mniejszych ilościach w mieszkach włosowych. Gdy organizmowi brakuje żelaza, na przykład do wytworzenia czerwonych krwinek, rozpoczyna się tzw. „kradzież” ferrytyny z miejsc o mniejszym znaczeniu dla zdrowia, na przykład właśnie z włosów – tłumaczy Anna Mackojć, trycholog, ekspert Instytutu Trychologii.

Dlatego tak istotne znaczenie ma uzupełnienie niedoborów ferrytyny do odpowiedniego poziomu. Prawidłowy jej poziom powinien oscylować w granicach 50 – 100 ng/ml w zależności od norm laboratoryjnych. Poziom ferrytyny sprawdza się podczas badania biochemicznego, które pozwala szybko zdiagnozować niedobór żelaza. 

Przyczyną niskiego poziomu żelaza i ferrytyny są najczęściej błędy dietetyczne, dlatego np. osoby wykluczające mięso ze swojego jadłospisu muszą pamiętać o zastępowaniu go produktami bogatymi w żelazo i źródła białka. Kolejną przyczyną może być zmniejszona wchłanialność w wyniku spożywania dużej ilości kawy, czarnej herbaty, błonnika lub nabiału oraz brak odpowiedniego zakwaszania żołądka. Innymi przyczynami niskiego poziomu ferrytyny mogą być ukryte krwawienie z przewodu pokarmowego, jak również obecność bakterii i pasożytów w organizmie.

Przy prawidłowym poziomie ferrytyny w organizmie włos może rosnąć nawet przez kilka lat, zanim wypadnie i zostanie zastąpiony nowym. W przypadku, gdy w naszym organizmie poziom ferrytyny jest zbyt niski, cykl życia włosa ulega skróceniu, a jego zdolność do rośnięcia zostaje osłabiona. Co więcej, włos staje się słabszy i łamliwy. Dlatego kluczem do zdrowych włosów, jest m.in. uzupełnienie niedoborów ferrytyny do odpowiedniego poziomu.

- Jednym z najbardziej skutecznych i bezpiecznych preparatów, jest suplement zawierający bioaktywne żelazo ze sproszkowanej ferrytyny bydlęcej, który przeciwdziała niedokrwistości – wchodzi w skład hemoglobiny i erytrocytów, bierze w transporcie tlenu, a także wpływa na odporność. Dodatkowo ważne jest także wzbogacenie swojego jadłospisu w produkty mięsne, głównie w podroby i wołowinę, a także w szpinak, jarmuż, natkę pietruszki. Warto również suplementować witaminę C, która zwiększa wchłanialność żelaza od 2 do 4 razy –  tłumaczy Anna Mackojć, trycholog, ekspert Instytutu Trychologii.

Kondycja naszych włosów jest ściśle związana z funkcjonowaniem całego organizmu. Jeśli występują w nim jakieś nieprawidłowości, włosy są pierwszym elementem, do którego przestają być dostarczane substancje odżywcze. Dlatego jeśli zaobserwujemy, że nasze włosy są w gorszej kondycji i zaczynają nadmiernie wypadać, przyczyn należy szukać wewnątrz organizmu.

[Dostarczył infoWire.pl]

Page generated in 0.0098 seconds.