Z ostatniej chwili

Dzień Osób z Niepełnosprawnością z próbą bicia rekordu Polski

2019-05-16 13:17:45 informacje
img

W piątek 17 maja ZUS zaprasza na Dzień Osób z Niepełnosprawnością. W tym roku hasłem wydarzenia jest „Żyj aktywnie!”. Organizowane będą spotkania z ekspertami ZUS, NFZ i PFRON oraz z przedstawicielami innych instytucji  i organizacji wspierających te osoby. Będą też spotkania z osobami z niepełnosprawnością, które opowiedzą o swojej drodze do sukcesu. Darmowe badania medyczne, degustacje zdrowiej żywności, warsztaty artystyczne to tylko niektóre atrakcje tegorocznej edycji Dnia Osób z Niepełnosprawnością, jakie przygotowały śląskie oddziały ZUS.  

W Polsce żyje nawet 7 mln osób z niepełnosprawnością. Zaledwie co trzecia jest aktywna zawodowo. Właśnie dlatego ZUS organizuje wydarzenie, które ma zachęcić osoby z niepełnosprawnościami do rozwijania swoich talentów, poszukiwania możliwości rozwoju i aktywności zawodowej. – W Polsce nie brakuje instrumentów wsparcia,  niepełnosprawni mogą liczyć na pomoc państwa. W tym dniu eksperci ZUS nie tylko odpowiedzą na wszystkie pytania, ale podpowiedzą, jak uzyskać rentę i ją zwiększyć, czy jakie inne świadczenia im przysługują – przekonuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Eksperci PFRON opowiedzą, jak zwiększać swoje szanse na rynku pracy, czy też jak ubiegać się o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Pracownicy NFZ opowiedzą także o wyjazdach na leczenie uzdrowiskowe, dopłatach do niezbędnego zaopatrzenia, np. sprzętu ortopedycznego czy niezbędnych środków higienicznych.

Organizatorzy zachęcają do odwiedzenia 17 maja jednostek  ZUS lub instytucji partnerskich. Dzień Osób z Niepełnosprawnością ZUS organizuje wspólnie z partnerami:  Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Narodowym Funduszem Zdrowia, Biurem Rzecznika Praw Pacjenta, Instytutem Transportu Samochodowego oraz lokalnymi organizacjami i stowarzyszeniami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych. 

Informacje o tym, co się będzie działo, można znaleźć na stronie www.zus.pl/dzienON.  Poniżej skrót informacji.

W oddziale ZUS w Chorzowie wszystko rozpoczyna się o godz. 10.00, będą: prelekcja ZUS, następnie wystąpienie „Niepełnosprawność nie ogranicza aktywnego życia” oraz „Muzykoterapia jako forma dbania o zdrowie duszy”. Zaplanowano występ grupy bębniarskiej Project Drums i warsztat muzykoterapii. Nie zabraknie też wykładu na temat zdrowego odżywiania. Dodatkowe atrakcje w przerwach: porady ekspertów ZUS, Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną - koło w Bytomiu, PFRON, NFZ, Urzędu Skarbowego, Urzędu Miasta Chorzów oraz bezpłatne badania ciśnienia i poziomu cukru we krwi.

W oddziale ZUS w Częstochowie główne obchody będą 28 maja, ale na 17 maja oddział również przygotował stoiska eksperckie dla klientów odwiedzających placówkę tego dnia. Do dyspozycji od godz. 10.00 do 13.00 będą specjaliści PUP, NFZ, PZON i ZUS. 

W oddziale ZUS w Rybniku o godz. 10.15 odbędzie się wykład psychologa „Zdrowe reakcje”, następnie o swojej drodze do mistrzostwa opowie Danuta Hanke brązowa medalistka w golfie, w mistrzostwach osób niepełnosprawnych w Dubaju 2019 r., a po tej prelekcji przedstawiciele rybnickiego magistratu przedstawią ofert miasta Rybnika dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowo od godz. 9.00 na klientów będą czekać eksperci z ZUS, PFRON, NFZ i Ostoja.
W inspektoracie w Tychach kiermasz rękodzieła przygotowanego przez podopiecznych WTZ Caritas.

Sosnowiecki oddział ZUS na godz. 13.00 zaprasza na wydarzenie do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Sosnowcu, który jest współorganizatorem wydarzenia. Tutaj odbędzie się próba ustanowienia rekordu Polski w największej liczbie osób przeciągających autokar. Wezmą w niej udział przedstawiciele różnych środowisk, od kibiców, pracowników Teatru Zagłębia, rugbistów, po rodziców i dzieci. Atrakcji na pewno nie zabraknie, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Dla milusińskich przygotowano animacje dr Clowna, pokaz balonów, eksperymenty i doświadczenia z „Misiowej Apteki”, miasteczko rekordów i wiele innych zabaw. Dla dorosłych - porady ekspertów, pokazy motocykli i rugbistów, stoisko książkowe. Oprócz wykładów merytorycznych ZUS na temat tego, czy z orzeczeniem o niepełnosprawności można podjąć pracę i innych świadczeniach z ZUS, ekspert ze szkoły opowie o pokonywaniu własnych słabości na przykładzie sławnych niepełnosprawnych oraz o projekcie językowym przeciwdziałającym wykluczeniu społecznemu, przedstawiciel MOPS - o realizowanych projektach dla osób z niepełnosprawnościami, a ekspert z PFRON o realizacji działań na rzecz aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych. To będzie prawdziwie aktywna impreza dla wszystkich. 

W Oddziale ZUS w Zabrzu wydarzenie rozpocznie się o godz. 9.15 koncertem muzycznym jako elementem muzykoterapii, po czym przedstawiciel NFZ opowie o turnusach rehabilitacyjnych dla niepełnosprawnych. O tym, jak żyć zdrowo, opowiedzą przedstawiciele Śląskiej Fundacji Centrum Chorób Serca w Zabrzu, będą też warsztaty „Majowy Ogród” czyli leczenie przez hortiterapię. Czy poezja może leczyć dowiemy się od Justyny Kędzi, o pracy osób niepełnosprawnych opowiedzą przedstawiciele Centrum DZWONI w Bytomiu, a jakie kroki ma podjąć rodzic, gdy dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności - ekspert z PFRON. Dodatkowo do dyspozycji klientów będą stoiska eksperckie z instytucji i organizacji wspierających niepełnosprawnych. Będzie też okazja wykonania bezpłatnych badań: pomiaru ciśnienia, spirometrii, analizy wieku serca, densytometrii oraz uzyskania porad kosmetycznych, fizjoterapeutycznych i farmaceutycznych. Od 17 do 31 maja 2019 r. w siedzibie Inspektoratu ZUS w Tarnowskich Górach, a od  1 do 15 czerwca 2019 r. w siedzibie Oddziału ZUS w Zabrzu odbędzie się wystawa malarska Katarzyny Warachim, która maluje obrazy ustami. 

W ramach obchodów Dnia Osób z Niepełnosprawnością 15.06 odbędzie III Bytomski Charytatywny Bieg Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie, których współorganizatorem jest zabrzański ZUS - informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

Page generated in 0.0103 seconds.